SAROS DIVING DALIŞ MERKEZİ LOGO
SSI logo
PADI logo
cmas logo
TSSF LOGO
Saros Diving English
Saros Diving Türkçe
Saros Diving Facebook
Saros Diving Twitter
ÇANAKKALE`NİN  İLK DALIŞ MERKEZİ  

TÜPLÜ DALIŞ EĞİTİMİ
PADI / CMAS / SSI
  
DALIŞ GRUP ORGANİZASYONU

DALIŞ DONANIMI SATIŞI
Tüplü dalışa nasıl başlayabilirim ? 
Tüplü dalışa hemen başlayabilirsiniz. 14 yaşını doldurmuş sağlıklı herkes tüplü dalış yapabilir.Bunun için dalış merkezimize gelmeniz yeterli olacaktır.

Tüplü dalışı hep merak ettim.Kursa katılmadan önce deneme şansım olabilir mi ? 
Elbette. Kurs almadan önce , kapsamlı bir brifingden sonra hemen dalabilirsiniz. Eğitmen ile bire bir, sakin ve berrak bir suda ve max. 5 metre derinliğe bir keşif dalışı yapabilirsiniz.

Tüplü dalışı öğrenmek zor mu ? 
Hayır. Düşündüğünüzden daha kolay. Başlangıç kursları; akademik çalışmalar, sığ su çalışmaları ve açık deniz çalışmaları olarak bölünmüştür. Eğitim, kişisel beceriye bağlı olduğu için, öğrendikçe ilerleyip bilgi ve becerilerinizi arttıracaksınız. 

PADI ,CMAS ve SSI  Nedir ? 
PADI, CMAS ve SSI dünyada dalış eğitimi sonucunda dalış sertifikası veren kuruluşlardır ve bunu dalış merkezleri ve eğitmenler yoluyla yapmaktadırlar.Türkiye denizlerinde dalış yapabilmek için dalıcıların CMAS sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir. PADI sertifikasına sahip olan dalıcılar ise dalış merkezleri aracılığıyla Türkiye Sualtı Federasyonundan alacakları dalış izin sertifikaları ile Türkiye`de dalış yapabilirler. Daha önce PADI sertifikasına sahip olan dalıcılar CMAS denklik sertifikalarına geçiş yapabilirler. Bunun için sadece sertifika ücretini ödemeleri yeterlidir. 

Padi ve Cmas`ın Sertifika sistemi nasıldır ? 
Cmas 1* Dalıcı , 2 * Dalıcı , 3 * Dalıcı olarak , Padi ise Open Water Diver , Advanced Open Water Diver , Rescue Diver , Dive Master ve  SSI disiplininde ise Scuba Diver, Open Water Diver, Dive Master olarak sertifikalandırmaktadır. 

Başlangıç kurslarından sonra ileri kurslara devam edebilir miyim ?
Padi Open Water Diver kursunu bitiren dalıcılar bir sonraki kursa başlayabilirler.Cmas 1 * Dalıcı kursunu bitirenler Cmas 2 * Dalıcı olmak için toplam 20 kayıtlı dalış yapmak zorundadırlar. 

Dalışlarımı nasıl ispat edeceğim ?
Dalış merkezimiz tarafından size ücretsiz verilecek dalış kayıt defterini kullanabilirsiniz.Bu defteri her dalıştan sonra dalış eşinize imzalatmanız yeterli olacaktır.

Başlamak için yeni başlayan grup beklemeli miyim ? 
Hayır.dilediğiniz zaman başlayabilirsiniz. Kurslar sizin zamanınıza göre planlanmaktadır. Sizden başka kimse olmasa dahi tüm kursu sadece sizinle birlikte yapabiliyoruz. 

Bröveli dalıcı olmak ne kadar zaman almaktadır ? 
Eğitim döneminde, öğrendiğiniz bilgi ve becerileri başarılı bir şekilde yapabildiğiniz zaman, brövenizi almaya hak kazanırsınız. Kursun süresi bu yüzden kişiden kişiye değişmektedir. 

Tüplü dalış eğitimine başlamak için herhangi bir üstün beceri gerekmekte midir ? 
Kursa başlamadan önce, dalış yapmaya sağlık açısından uygun olduğunuzu belirten sağlık raporu da istenebilir. 

Eğitime başlamak için çok iyi yüzücü olmak gerekiyor mu ? 
Hayır. Yüzme bilmeniz yeterlidir. 

Tüplü dalış pahalı mıdır ? 
Bütün diğer hobiler gibi, ilgi ve beklentileriniz oranında, az veya çok para harcayabilirsiniz. Saros Dalış Merkezinde, kurs süresince kullanacağınız malzemeler ücrete dahildir. Daha sonra, kendi kullanım kolaylığınıza ve ihtiyaçlarınıza göre malzemelerinizi seçebilirsiniz. Eğitmeniniz size bu konuda da yardımcı olacaktır. 

Eğitime başlamadan önce ne gibi ekipmanlara ihtiyacım var ? 
Eğitim sırasında kullanacağınız ekipmanlar Saros Dalış Merkezi tarafından sağlanmaktadır. Fakat, daha sonra malzemenizi almak isteyebilirsiniz. Bu konuda eğitmenlerimiz size yardımcı olacaktır.

Dalış tüplerinin içinde ne var ? Oksijen mi ? 
Dalış tüplerinin içinde şu anda solumakta olduğumuz hava (%21 oksijen ve %79 azot) vardır. Yani yüzeyde aldığınız havadan farklı bir şey değildir. 

Tüpün içindeki hava ne kadar zaman yetmektedir ? 
Çok sorulan bir soru olup, maalesef tek bir cevabı yoktur. Her dalıcının performansına ve daldığı derinliğe göre değişmektedir. 

Suya dalınca kulaklarım acıyor.Tüplü dalış yaptığımda acımayacak mı ?
 
Kulaklarınızın acımasının sebebi suyun kulaklarınıza yaptığı basınçtır. Kulaklarınızı ortam basıncına göre eşitlemeyi kursta öğreneceksiniz ve kulak dengeleme becerisini kolaylıkla gerçekleştireceksiniz. 

Köpekbalıkları ve diğer deniz canlıları beni endişelendirmeli mi ? 
Gerçekte, bütün deniz canlıları pasif, çekingen ve ürkektirler. Siz zarar vermedikçe, onlar da size zarar vermezler. Bu yüzden ellerinizi ve ayaklarınızı koyduğunuz yere dikkat edip, tanımadığınız canlıları da ellemediğiniz müddetçe, bir sorun olmayacaktır. Ayrıca, ülkemiz karasularında herhangi bir deniz canlısının gerçekleştirdiği saldırı olayı yoktur. 

Tüplü dalış tehlikeli midir ? 
Hayır. İstatistikler, sportif dalışın yüzme kadar güvenli olduğunu göstermektedir. Dalış, karayolunda taşıt kullanmak gibidir. Kurallara uyup, limitlerinizi aşmadığınız sürece, son derece güvenlidir. 

Gözlük kullanıyorum. Bir sorun yaratır mı ? 
Hayır. Yumuşak lenslerinizi dalarken de takabilirsiniz. Ayrıca, maske camlarını numaralı yaptırabilirsiniz.
SIKÇA SORULAN SORULAR
padi open water diverpadi open water diver 2dive master 2ssi try scuba diver 1ssi try scuba diver 2